L O A D I N G

Co nedělat po dentální hygieně?

Co nedělat po dentální hygieně?

Až příliš dobře umyjete zuby, zkusíte-li příliš zapálit

Bylo to jednoho rána po návštěvě u svého zubního hygienika, když jsem se rozhodl pro trochu experimentování s dentální hygienou. Vlasta právě odešla do práce a já měl tak trochu volný čas. Rozhodl jsem se tedy, že poslechnu vše, co mi zubní hygienička řekla a dodržím to přesně tak, jak mi poradila. A do jedné věci jsem se bezkonkurenčně pustil – první den po profesionální dentální hygieně bylo příliš brzy na to, abych si zuby klasicky vyčistil, tedy alespoň podle ní. Samotné čištění zubů po profesionální hygieně však může být trochu komplikované, pokud nevíte jak na to.

Večeři jdeme dodržovat dietu?

Po návštěvě u zubního hygienika se často lidé rozhodnou stravovat zdravěji. Třeba trochu podobně, jak to dělá moje milá Vlasta, která je věčně na dietě. Ale opět bych tady apeloval na určitou míru opatrnosti. Jistě, je super jíst zdravě, ale jak říkala moje babička: "Všechno s mírou!"

Káva nebo čaj? Lepší druhou možnost

Ale nedej bože, abych se opovážil vzít si kávu hned po návštěvě u zubního hygienika! Vím, že to zní absurdně, ale věřte mi, že by se vám ten chuťový zážitek opravdu nelíbil. Po profesionální dentální hygieně je obvykle nejlepší pít jen čistou vodu, nejlépe teplou, nebo slabý bylinný čaj.

Nechte zuby dechout: Nepoužívejte bělící pasty ani ústní vody

Pokud jste stejně jako já zastáncem bělících zubních past a ústních vod, po dentální hygieně je nejlépe je na pár dní vynechat. Po profesionální dentální hygieně je totiž smyslem čištění zubů odstranění povlaků a zbytků jídla, ne bělení zubů. Přesto, je docela lákavé si hned po návštěvě u hygienika vyčistit zuby něčím, co je bělí. Ale věřte mi na slovo, bude lepší počkat.

Udržujte hydrataci: Voda je vaším nejlepším přítelem

Voda je nezbytná pro správné fungování vašeho těla a má důležitou roli i pro vaše zuby a dásně. Po profesionální dentální hygieně je více než kdy jindy důležité dostat dostatek vody. Může to dokonce napomoci při hojení a regeneraci dásní po zákroku. Takže představte si tento scénář - jdete z práce, úspěšně jste přežili další den a teď vás čeká návštěva zubního hygienika. Vše proběhne hladce, dostanete svou novou zubní kartáček a jste připraveni jít domů. Ale než odcházíte, hygienik vás upozorní, že musíte začít pít více vody.

Při správné péči o zuby nezapomeňte na jazyk

Konečným bodem na mé cestě poznání bylo čištění jazyka. Takže teď s sebou pořád nosím speciální nástroj na čištění jazyka. A když už jsme u těch nástrojů, musím říct, že mi jazyk docela trápí. Možná to je tím, že jsem po dentální hygieně tak opatrný, že se mi podařilo nějakou tu bakterii přemoci a zanechat na jazyku. Takže mám teď pořád v pocitu, že mi v puse něco vadí.

To jsou mé tipy a zkušenosti, které by mohly pomoci při péči o zuby po profesionální dentální hygieně. Ale pamatujte, přestože všechny tyto rady mohou být užitečné, vždy je důležité konzultovat svůj zdravotní stav a návyky s odborníkem. Protože co pro jednoho může být dobré, pro druhého může být špatné. A na závěr bych chtěl říci, že můj osud s péčí o zuby je stále nejistý. Možná jednou udělám něco špatně a přijdu o všechny své zuby, možná nikdy nebudu muset nosit zubní protézu. Ale jedno je jisté, stále budu dbát na to, co mi řekli odborníci a budu se o své zuby starat tak, jak nejlépe umím.

Jan Švehla
Jan Švehla

Jsem Jan Švehla, odborník v oboru stomatologie. Mám vlastní zubní praxi v Plzni, kde se zaměřuji na prevenci a léčbu zubních onemocnění. Ve volném čase rád píšu články o péči o zuby a důležitosti pravidelných kontrol. Snažím se pacientům předat můj odborný názor a poradit jim, jak pečovat o své zuby co nejlépe. Mým cílem je zlepšovat úroveň zubní péče v naší zemi.

Napsat komentář