L O A D I N G

Proč se tvoří zubní kaz?

Proč se tvoří zubní kaz?

Proč se tvoří zubní kaz?

Příčiny vzniku zubního kazu

Ahoj, jsem Karel a dnes se budeme zabývat otázkou, která trápí takřka každého z nás - proč se tvoří zubní kaz? Věděli jste, že zubní kaz patří mezi nejčastější onemocnění zubů? Každý z nás ho zažívá minimálně jednou za život. Ale co ho způsobuje? Hlavními příčinami jsou špatná ústní hygiena a konzumace sladkých a kyselých potravin a nápojů. Po smíchání se slinami se tvoří zubní plak, který je plný bakterií zodpovědných za vznik kazu. Bakterie v plaku vytváří kyseliny, které rozpouštějí sklovinu zubů a vytvářejí malé dírky, které se postupně zvětšují. A představte si to - kaz může postihovat nejen děti, ale i dospělé! A to ještě nevíte vše, co vám chci říct o zubním kazu.

Zubní hygiena na prvním místě

Špatná ústní hygiena je hlavní příčinou zubního kazu. Aby se nám nepodařilo získat tu "cenu" zubní kaz, musíme se o naše zoubky starat. A jak na to? Minimálně dvakrát denně si čistěte zuby vhodnou zubní pastou a kartáčkem, používejte dentální nit a nezapomínejte na pravidelné kontroly u zubaře. Bakterie totiž milují skrývat se v těch nejtěžších místech, takže i když si myslíte, že jste se o své zuby postarali, mohou se stále skrývat. A představte si, že když necháte tuto "party" bakterií pokračovat dlouho, může dojít k zubnímu kazu a dalším ústním problémům. Ale nebojte, je tu ještě více informací o tom, jak se bránit zubnímu kazu. No není to skvělý způsob, jak získat ten správný úsměv?

Role stravy ve vzniku zubního kazu

Dalším významným faktorem, který přispívá k vzniku zubního kazu, je naše strava. Nešetříme se sladkostmi a rychlým občerstvením, což je pro naše zuby velká pohroma. Sladké nápoje, cukrovinky, čokoláda - to vše může vést k zubnímu kazu. Bakterie v našem ústech totiž milují cukr, protože ho využívají k výrobě kyselin, které napadají naše zuby. A pokud často konzumujete kyselé potraviny a nápoje, může to také přispět k vzniku kazu. Kyseliny rozpouštějí sklovinu zubů a tím vznikají malé dírky, které se mohou postupně zvětšovat. Rada na závěr - zkuste omezit sladkosti a svačit zdravé svačiny. Zkuste ovoce, zeleninu nebo ořechy, které jsou nejen zdravé, ale také pomáhají udržovat zuby čisté. A kdo by nechtěl mít dokonale čisté zuby, že?

Genetický faktor a zubní kaz

Nakonec, ale rozhodně ne méně důležitě, musíme zmínit genetický faktor. Někteří lidé jsou prostě geneticky náchylnější k výskytu zubního kazu než ostatní. Co s tím můžeme dělat? Bohužel, na naše geny nemůžeme mít žádný vliv. Ale to neznamená, že bychom se měli vzdát a nechat zubní kaz, aby si s námi dělal, co chce. Nezáleží na tom, zda máte genetickou predispozici k zubnímu kazu nebo ne, správná ústní hygiena a strava jsou klíčem k udržení vašich zubů zdravých. A pokud jde o můj příběh, pamatuji si, že když jsem byl malý, neměl jsem rád čištění zubů. Ale pak jsem dostal svůj první zubní kaz a uvědomil jsem si, jak důležité je starat se o své zuby. A víte co? Od té doby jsem nikdy nezmeškal večerní čištění zubů! Takže i když máte genetickou predispozici, nikdy není pozdě začít se o své zuby pečovat.

Martin Čermák
Martin Čermák

Jmenuji se Martin Čermák a jsem specialistou na stomatologii. Pracuji v Plzni, kde se specializuji na preventivní stomatologii a vše okolo zubní péče. Kromě toho se rád věnuji i psaní na téma péče o zuby. Věřím, že správná péče o zuby je klíčem k celkovému zdraví. Mým cílem je pomáhat lidem udržovat jejich úsměvy bílé a zdravé.

Napsat komentář