L O A D I N G

Jak účinně čelit mezizubnímu kazu: Váš důkladný návod krok za krokem

Jak účinně čelit mezizubnímu kazu: Váš důkladný návod krok za krokem

Co to je mezizubní kaz a proč bychom si s ním měli lámat hlavu

Mezizubní kaz, to není žádný legrácky. A kdo by to věděl líp než já, což? Jako člověk, který miluje sladké a ten neodolatelný křupavý chlebíček, můžu říct, že mezizubní prostory jsou pro kazy hotový ráj. To není žádné tajemství, že kaz se nejraději zabydlí tam, kde mu nikdo nezavadí a může si nerušeně pochutnávat na zbytcích jídla. Řekněte sami, kolikrát jste si po pořádném obědě řekli: „No co, jednou to nezaškodí," a vynechali večerní čištění zubů? Toho by ale nikdo z nás neměl podcenit.

Když se totiž nechají ty malinké zbytky jídla schovávat mezi zuby, je to jako poslat pozvánku bakteriím na večírek. A věřte mi, bakterie přijdou a dokonce vezmou i své kamarády! Nejhorší je, že vám o tomhle party nikdo neřekne, až do chvíle, kdy to už bolí a jen mávnete rukou poblíž pusy a cítíte, že něco není v pořádku. Proto bychom si měli mezizubní kazy pěkně prohlídnout a naučit se, jak s nimi bojovat – doslova zoubek po zoubku.

Preventivní opatření proti mezizubnímu kazu

Všichni to známe – zabránit je lepší než léčit. A v tomhle případě to platí dvojnásob! Protože ačkoliv návštěvy u zubaře mohou být fajn (mám jednoho tak zábavného, že bych u něj klidně trávila odpoledne, jenže bohužel ne bez důvodu), určitě se shodneme, že každý máme radši, když můžeme jít jen tak na kontrolu a slyšet, že jsme v pořádku.

Preventivní opatření začínají u ústní hygieny. A není to jen o tom kartáčku, který používáme dvakrát denně. Jde i o mezizubní kartáčky, zubní nit, ústní vody a někdy dokonce až o speciální ústní sprchy. Je to trochu jak s pečováním o domácího mazlíčka, jakou je moje kočička Mína. Vždyť i ona potřebuje pravidelné čištění srsti, aby dobře vypadala a byla zdravá. Tak i naše zuby potřebují tu každodenní péči.

Jak správně čistit mezizubní prostory

Nuže, jak na ty prostory mezi zuby? Už jste někdy slyšeli o párty s mezizubním kartáčkem? Pokud ne, tak vám o tom musím něco prozradit. Nejde o žádné těžké úkoly nebo složité pavučiny, co byste museli rozplést. Jde o drobné kartáčky, které přijdou do každé mezery jako zásahový tým.

Když už vybereme ten správný velikostní typ pro naše mezery, je na čase vrhnout se do boje. Lehce, ale pevně ho zasuneme mezi zuby a pohybem tam a zase zpět vyčistíme vše, co nemá mezi zuby co dělat. A jako bonus – pravidelným používáním mezizubních kartáčků si na sebe můžete zvyknout tak, že vám to půjde stejně hladce jako mé ránní přemlouvání dcery Kláry, aby si oblíkla čepici na cestu do školy.

Zubní nit – nezbytný pomocník v boji s mezizubním kazem

Aha, zubní nit. To je jako ten kamarád, na kterého se vždycky můžete spolehnout. Jistě, někdy je trochu obtížné začít, ale jakmile zjistíte, jak na to, stane se vaším spojencem na každý den. Zubní nit totiž dokáže dostat do těch úzkých škvírek, kam se mezizubní kartáček nevleze. Je to trochu jako hledání ztracených klíčů v kabelce – víte, že tam někde musí být, ale potřebujete správnou techniku, aby se vám podařilo je vytáhnout.

A technika nitění? Jednoduchá: odvíječka nitě v jedné ruce, volný konec ve druhé, a pak už jen šikovným průnikem mezi zubama, krouživým pohybem a mírným tlakem proti zubům všechny ty nepřítomní hosty vyženete. Jo, a nezapomeňte na mezery u zadních zubů – i tam se skrývá spousta malých lumpíků.

Co dělat, když už mezizubní kaz přeci jen přijde na návštěvu

No a co když už ten zubní kaz na pozvání nepřijde, ale jednoduše už v mezizubí bydlí? První krok je nezapadnout do paniky a vyrazit za svým zubním doktorem. Víte, každý máme někdy špatné dny, kdy si necháme ujít tu ústní hygienu nebo si to sladké nedáme jen tak na Jindřichovo petrolejové lampiony. Můj zubní lékař je skvělý a vždy najde způsob, jak mě učinit šťastnou i přes tu nevyhnutelnou spršku v ústech.

Zubní lékaři mají na ty bakteriální bouřky v kapse vždy něco - ať už to je klasické vrtání a plombování, nebo nějaké ty pokročilejší laserové tečky a speciální přípravky, které tomu kazíku ukážou, kde jeho místo není. Já si pamatuju, jak mi jednou doktor říkal vtip o zubním kazu, který jsem se smíchem ani nepochopila, protože jsem si prohlížela ty barevné rybičky v akváriu v jeho čekárně. Ale hlavně, že se kaz dostal pryč a já mohla zase s úsměvem kousnout do toho chrupavého jablčka.

Jak se postarat o zuby, aby nám dlouho sloužily bez kazů

Jak se to říká, bez práce nejsou koláče, a v případě zubů bychom asi měli říct, že bez pečlivé péče nejsou běloskvoucí úsměvy. Protože i když jsou občas návštěvy u zubaře sice nevyhnutelné, můžeme si tu cestu značně ulehčit, když budeme pravidelně a správně dbát na čištění zubů.

S trochou humoru bych řekla, že pečovat o zuby je trochu jako tančit tango – chce to praxi, rytmus a trochu toho vášnivého odhodlání. Od těch každodenních rituálů s kartáčkem a nití, přes proplachování ústní vodou až po ty pravidelné kontroly u zubaře. Pokud tohle všechno dodržíte, můžete si být jisti, že vaše zuby budou fungovat jako dobře seřízený orchester – žádné falešné tóny, jen melodie krásných úsměvů.

Blanka Pechová
Blanka Pechová

Jsem stomatoložka z povolání a vášnivá autorka na poli dentální hygieny ve volném čase. Pracuji v privátní stomatologické klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a léčbu zubního kazu. Věřím, že správná edukace a pravidelná péče jsou klíčem k dlouhodobému zdraví úst. Ráda sdílím své znalosti a tipy na blogu o péči o zuby, kde se snažím informovat veřejnost o důležitosti ústní hygieny.

Napsat komentář