L O A D I N G

Jak přilepit zubní korunku?

Jak přilepit zubní korunku?

Učíme se poznávat korunky

Návštěva zubaře a slova „potřebujete korunku“ vás může naplnit strachem, ale v praxi je to vcelku jednoduchý proces. Moje přítelkyně je zubní asistentka, takže jsem měl tu „výsadu“ toho se mnohokrát zúčastnit a mohu to srovnávat s lítáním pizzy. Mixujete, tvarujete, pečete a pak to přilepíte na správné místo - v tomto případě do vaší pusy. To ovšem platí za předpokladu, že táhneme za jeden provaz a korunka se sama neuvolní. Pokud se tak stane, je tu pár kroků, které můžete podniknout, abyste situaci vyřešili. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Kdy a proč korunka ustoupí

Zubní korunky občas samy od sebe vypadnou. Může to být kvůli nedostatku cementu nebo kvůli tomu, že korunka nesedí přesně na místě. Někdy se ale může stát, že si korunka myslela, že z volna je lepší a zkrátka se uvolní. Ano, mám na mysli ty chvíle, kdy si například koušete brambůrky při sledování fotbalu a najednou... bam! Na chlapíka z vedlejšího bytu dopadne korunka letící skrze okno. Tohle mi osobně ještě nestalo, ale znamená to, že koruny mají svůj vlastní život a můžeme jen doufat, že budou brát v potaz naše potřeby.

Co dělat, když korunka vypadne

Když korunka vypadne, mnoho lidí zpanikaří a zacpou si díru bavlněným tamponem nebo kusem žvýkačky, ale to není správný postup! Správně je v první řadě zachovat klid. Ano, říkám to jako ten, kdo měl v ústech mnoho korunek a žádná z nich nikdy nevypadla, ale přesto... Udržujte klid. Jakmile máte klid (opravdu, je to důležité), měli byste se pokusit korunku nahradit. Tím nechci říci, že byste měli běžet do obchodu a koupit si korunku z toho prvního, co najdete. Zkuste zachovat původní korunku a přilepit ji zpět, dokud se nedostanete k zubaři, který vám umí tento problém správně vyřešit.

Přilepení korunky

Jestliže chcete přilepit korunku, měli byste prvně udělat následující kroky. Vyčistěte korunku a případně místo, kde byla korunka nalezena. V žádném případě nepoužívejte obyčejnou lepidlo! Specializované lepidlo na přichycení korunky je snadno dostupné na internetu nebo v lékárně. Je to jako kdybyste chtěli opravit své auto pomocí lepidla na boty - to je prostě nesmysl. Snažte se korunku přilepit co nejlépe, abyste se jí v ústech cítili pohodlně. Po přilepení korunky byste měli zkontrolovat, zda je na správném místě a zda se vám s ní komfortně dýchá a mluví. Pokud máte pocit, že se korunka posunula, je lepší ji ihned sundat a zkusit proces znovu. Nakonec - je velmi důležité se spojit se svým zubařem. I když se vám korunka zdá být pevně přilepená, zubní lékař by měl situaci znovu vyhodnotit, aby se ujistil, že je všechno v pořádku a že vám hrozí co nejmenší riziko dalších zdravotních komplikací.

Jeden z mých přátel v minulosti přilepil korunku sám a myslím, že to udělal docela dobře. Ale já osobně bych vám doporučil, aby ste korunku rovnou vzali k zubaři. Ti jsou odborníky na svém poli a vaše ústa jsou příliš důležitá na to, aby byla zanedbávána. Takže když vypadne korunka, nezpanikařte a počkejte, až se dostanete ke svému zubnímu lékaři. A teď už jen doufejte, že se mi ta korunka nikdy nevypotí při sledování fotbalu. Přece jen, zápasy Ligy mistrů jsou dost vzrušující i bez letících korunek.

David Šlachta
David Šlachta

Jsem specialistou v oblasti stomatologie s více než 20 lety zkušeností. Pracuji v renomované stomatologické klinice v Liberci, kde se věnuji především preventivní stomatologii. Mým cílem je pomáhat lidem udržovat zdravé ústní prostředí a zabránit vzniku vážnějších problémů. Ve volném čase rád píšu odborné články s důrazem na prevenci a péče o zuby. Kromě své práce se také věnuji psaní, turistice, fotografování a čtení o vědeckých objevech.

Napsat komentář