L O A D I N G

Jak praskliny na zubech ovlivňují stravování.

Jak praskliny na zubech ovlivňují stravování.

Úvod do problematiky prasklin na zubech

Pro někoho to může být překvapení, ale praskliny na zubech nejsou tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Víte, když se řekne "prasklina", představíme si něco jako prasklinu v zrcadle nebo na zdi. Ale u zubů to takový strach není. Fakt je, že praskliny na zubech můžou velmi negativně ovlivnit stravování. Což je docela škoda, když uvažujete, že se jedná o základní lidskou potřebu a zároveň zdroj požitku. Takže dnes se na tuhle problematiku podíváme blíže.

Jak přesně praskliny na zubech ovlivňují stravování?

Je otázka, zda je jídlo bez oblíbeného krupání a křupání vlastně plnohodnotným jídlem. Hmyz, který se živí nektarem z květin, by mohl nesouhlasit. Praskliny na zubech mohou přímo ovlivnit to, jak vnímáme jídlo a jakou radost z něj máme. To je dáno tím, že mohou způsobovat bolestivé pocity při kousání a žvýkání. Představte si, že si chcete dát kousek tvrdého chleba a místo toho, aby jste si ho užil, se rozbolely zuby. Myslím, že se shodneme, že tohle byste si nepřál ani nejhorší nepřítel. V horším případě může dojít k tomu, že praskliny na zubech mohou způsobovat bolest i při konzumaci teplých nebo studených pokrmů či nápojů.

Jak praskliny na zubech mohou měnit naši stravovací rutinu?

Jestliže praskliny na zubech ovlivňují naše stravování, tak to jednak znamená, že před námi stojí nějaký ten problém, ale také příležitost. Praskliny v zubech mohou člověka vést k tomu, že si začne vybírat menší kusy jídla, což je samo o sobě vhodné z hlediska stravovací hygieny. Tím se totiž může předejít přejídání. To je do jisté míry prospěšné, ale samozřejmě, že pokud zuby bolí z nějakého jiného důvodu, než že jídlo je příliš teplé, pak je třeba se poradit s odborníkem. Rozhodně totiž není dobré si na něco takového „zvyknout“. Je třeba se postarat o zdravé zuby a nepodceňovat první příznaky.

Proč praskliny buď bojíme, nebo je ignorujeme?

Myslím, že je to trochu jako s pavouky. Pro někoho jsou to fascinující tvorečkové, pro jiného děsivé monstrum. U prasklin na zubech je to podobné. Někteří lidé se jich velmi bojí a pro někoho je to zase něco, co je prostě součástí života. Ale pravda je, že praskliny na zubech by měly být brány vážně. Můžou být signálem vážného zdravotního problému a měly by být vyšetřeny co nejdříve. Když si to uvědomíme, můžeme se s tím vyrovnat mnohem lépe a jíst zdravější a šťastnější.

Je možné se prasklin na zubech zbavit?

Nyní byste jistě chtěli slyšet dobré zprávy, že? Praskliny na zubech jsou k léčení dosti přístupné, pokud jsou včas objeveny. Opravu prasklého zubu by měl vždy provádět zubní lékař. Pokud je prasklina na zubu malá a zasahuje jen do skloviny, může zubní lékař prasklinu opravit pomocí běžné pevné plomby. Pokud je prasklina v zubu větší a zasahuje až do dentinu (vnitřní vrstvy zubu pod sklovinou), je nutné zub ošetřit korunkou. Pokud nedojde k ošetření včas, mohou praskliny na zubech vést k vážným zdravotním komplikacím, jako je například zánět dásní.

Prevence je lékem na praskliny

Jsem velkým zastáncem prevence a života bez zbytečných starostí. Proto vám radím - abyste se vyhnuli prasklinám na zubech, je důležité pravidelně docházet na preventivní prohlídky u zubního lékaře a také dodržovat pravidla správné ústní hygieny. To může včas odhalit případné problémy a zabránit tak jejich zhoršení. A nezapomeňte na správnou stravu. Pro zuby je důležitá rovnováha mezi minerály a vitamíny, které potřebují pro svůj správný růst a funkci. Na závěr vám povím malý příběh z mého života.

Můj příběh o prasklinách na zubech

Já jsem celý život miloval ořechy. Jakékoli ořechy, ale nejraději mám vlašské. Jedenkrát jsem si ale na jednom z nich praskl zub. Nejdřív jsem to ignoroval, myslel jsem si, že to přejde. Ale pak se bolest stala nesnesitelnou. Přestal jsem jíst pevné pokrmy, bojovat s chlebem bylo nemožné a už jsem nechtěl ani slyšet o ořeších. Nakonec jsem šel k zubnímu lékaři a ten mi zub opravil. Od té doby vím, že praskliny na zubech jsou problém, který se nesmí podceňovat. A že je lepší prevence než léčba. Také jsem se naučil louskat ořechy louskačem a ne zuby. A můžu vám říci - i ořechy chutnají lépe, když nebolí zuby.

Martin Čermák
Martin Čermák

Jmenuji se Martin Čermák a jsem specialistou na stomatologii. Pracuji v Plzni, kde se specializuji na preventivní stomatologii a vše okolo zubní péče. Kromě toho se rád věnuji i psaní na téma péče o zuby. Věřím, že správná péče o zuby je klíčem k celkovému zdraví. Mým cílem je pomáhat lidem udržovat jejich úsměvy bílé a zdravé.

Napsat komentář