L O A D I N G

Jak často se mění gumičky u rovnátek?

Jak často se mění gumičky u rovnátek?

Co je to vlastně gumička u rovnátek a k čemu slouží?

Vím, že celá ta záležitost s rovnátky může pro někoho zvenčí vypadat jako science fiction. Ale je to cesta, kterou musí projít mnoho z nás - i moje dcera Klára. Takže nejdříve k tomu, co je to vlastně ta gumička. Gumička u rovnátek je malý elastický prvek, který spojuje jednotlivé prvky rovnátek a pomáhá tak při úpravě polohy zubů.

Existují různé typy gumiček v závislosti na konkrétním typu rovnátek a přesné úpravě, kterou daný pacient potřebuje. Mohou být v různých barvách, a proto je někdy možné si zvolit barvu gumiček podle vlastního vkusu.

Některé gumičky se používají k fixování drátů do slotů rovnátek na zubech, jiné slouží k přesunu zubů na správné místo a jsou schopny generovat silný tah na zuby. Což je ve výsledku jejich primární účel – tlačit (či táhnout) zuby do správné polohy.

Jak funguje výměna gumiček?

Přestože si zde o gumičkách jako takových mluvíme trochu pohrdavě jako o malých a nepatrných prvcích, jejich výměna je pro správný pohyb zubů naprosto zásadní. Tvrdost a tah gumiček mohou být v průběhu léčby upravovány a často se také mění.

Výměna gumiček probíhá při každé kontrolní návštěvě u ortodonta, která se obvykle koná jednou za 4 až 6 týdnů. Při této návštěvě se obvykle provádí i kontrola tahu a polohy zubů a dále se mění správné nastavení rovnátek.

Odborníci na výměnu gumiček

Samotnou výměnu gumiček v rovnátkách by měl provádět vždy odborník, konkrétně ortodont. Je to proto, že jak už jsem zmínila, nejde jen o samotnou výměnu gumičky, ale o dohled nad celým průběhem léčby. Vždy je potřeba propojit vyměněné gumičky s celkovým vývojem polohy zubů.

Jak jistě víte, rovnátka nejsou levná záležitost. Proto si myslím, že je nezbytné, aby celý proces léčby řídil a kontroloval odborník. A to nejen ze strachu, že by si pacient mohl rovnátka poškodit při samovolné výměně gumiček. Je to hlavně kvůli tomu, aby léčba probíhala správně a výsledek byl tak optimální, jak jen je možné.

Pozor na správné zacházení s gumičkami

Můžete si myslet, že s gumičkami můžete zacházet jak chcete, ale opak je pravdou. Je třeba je chránit před přímým sluncem a vysokými teplotami, protože by se mohly vysušit a ztratit své elastické vlastnosti.

Nefunguje to ale jen na jednu stranu - gumičky by neměly být vystaveny ani příliš nízkým teplotám. Například při návštěvě zimního stadionu by měly být gumičky u rovnátek chráněny před chladem, jinak by mohly ztvrdnout a ztratit svou pružnost.

Jak udržovat gumičky u rovnátek v co nejlepší kondici

Pokud se pravidelně staráte o své zuby a ústní hygienu, neměli byste mít s udržováním gumiček v dobré kondici žádný problém. Očišťujte si zuby pravidelně alespoň dvakrát denně a používejte mezizubní kartáčky a dentální nit pro čištění prostor mezi zuby a rovnátky.

Co může gumičky poškodit?

Přestože jsem už něco napsala o správném zacházení s gumičkami, je zde ještě jedna věc, která by mohla gumičky poškodit, a to jsou cukrovinky. Cukrovinky, zejména ty, které jsou příliš tvrdé nebo lepkavé, mohou gumičky uklíznout nebo je poškodit. Proto je nejlepší tyto cukrovinky vyhnout.

Malé gumičkové rady na závěr

Na závěr bych ráda předala pár tipů a rad pro ty z vás, kteří nosíte rovnátka. Nejprve si myslím, že je dobré si uvědomit, že nosit rovnátka není nic hrozného. Já jsem je nosila v mládí a dnes si bez nich nedokážu představit, jak by moje zuby vypadaly.

A pokud jde o péči o rovnátka a gumičky, pamatujte na to, že čistota je základ úspěchu. Hlavně s ohledem na ústní hygienu. A pokud máte potíže s rovnátky nebo gumičkami, neváhejte a obraťte se na svého ortodonta.

Na závěr bych vás chtěla povzbudit, ať už jste rodič, nebo dítě s rovnátky. Konečný výsledek stojí za to! Pamatujte, že správný úsměv otevírá dveře a dodává sebevědomí. A gumičky u rovnátek jsou malý, ale důležitý krok na cestě k němu.

Držím palce všem, kdo jdou touto cestou a mějte se fajn!

Blanka Pechová
Blanka Pechová

Jsem stomatoložka z povolání a vášnivá autorka na poli dentální hygieny ve volném čase. Pracuji v privátní stomatologické klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a léčbu zubního kazu. Věřím, že správná edukace a pravidelná péče jsou klíčem k dlouhodobému zdraví úst. Ráda sdílím své znalosti a tipy na blogu o péči o zuby, kde se snažím informovat veřejnost o důležitosti ústní hygieny.

Napsat komentář